Rheinberger I

Muzyka stoi ponad słowem, zaczyna się tam, gdzie ono nie wystarcza. Dlatego próżnym jest staranie, by za pomocą objaśnień przybliżyć ją rozumowi słuchaczy.

Josef Gabriel Rheinberger

Film

O płycie

Niniejsza płyta zawiera utwory organowe Josefa Gabriela Rheinbergera — wybitnego, choć niezbyt znanego w Polsce, twórcy niemieckiego romantyzmu. Wynikła ona z długoletniej fascynacji Piotra Michny muzyką tego kompozytora. I stanowi pierwszą część dużego projektu, w ramach którego wykonawca zamierza zarejestrować wszystkie kompozycje organowe Rheinbergera (całość obejmie około 12 części). Osobliwością tej publikacji jest forma albumowa, zawierająca dwujęzyczną, przeszło 60-stronicową książeczkę. Znajdują się w niej: esej odkrywający wiele ciekawostek dotyczących kompozytora, zarejestrowanych utworów oraz kwestii interpretacyjnych, szczegółowe kalendarium życia
i działalności twórcy, pieczołowicie zanotowana registracja i historia pocysterskiego opactwa
w Gościkowie-Paradyżu, gdzie dokonano nagrania. Całość dopełniają reprodukcje rękopisów Rheinbergera, obrazów z nim związanych, historycznych zdjęć, jak również fotografie ukazujące piękno paradyskiej świątyni. Ponadto niniejsza płyta stanowi pierwszą fonograficzną prezentację cennych organów firmy Sauer-Walcker, których brzmieniowa stylistyka pozwala na niezwykle barwne i zgodne
z duchem epoki wykonywanie muzyki romantycznej.

Z recenzji

Pod honorowym patronatem ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, oraz prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej po raz szesnasty odbyły się w archikatedrze łódzkiej koncerty w ramach Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. (…)

Bardzo ciekawy okazał się już wieczór inauguracyjny, w całości poświęcony twórczości Josefa Rheinbergera, dziewiętnastowiecznego organisty
i kompozytora niemieckiego, wiernego klasycznej dyscyplinie formalnej, znakomitego polifonisty. W wyważonej i dopracowanej w szczegółach interpretacji Piotra Michny, organisty z bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku, zabrzmiały m.in. sonaty c-moll i G-dur, pięć triów, “Preludium i fuga c-moll”. (…)

Warto odnotować, że z imprezą zbiegło się wypuszczenie na rynek przez firmę fonograficzną Ars Sonora Jakuba Garbacza pierwszej z serii płyt kompaktowych prezentujących wszystkie dzieła organowe Rheinbergera
w nagraniu Piotra Michny. Krążek, zarejestrowany na organach firmy Sauer-Walcker w Gościkowie-Paradyżu i zawierający m.in. trzy pierwsze sonaty kompozytora, może zadowolić najbardziej wymagających odbiorców, zarówno ze względu na wirtuozerię wykonawcy, poziom techniczny nagrania (reżyserzy dźwięku to Jakub Garbacz i Marcin Loga), jak i starannie dopracowany kształt edytorski oraz merytoryczny dołączonej do płyty książeczki.

Janusz Janyst (Akademia Muzyczna w Łodzi)

Szanowny Panie Piotrze,

gratuluję Panu płyty z muzyką J.G. Rheinbergera. Organy brzmią pięknie, Pana interpretacja również w pełni przekonuje, jest sugestywna, pełna ekspresji i zaangażowania. Muzyka Rheinbergera ukazuje się w ten sposób w całym swoim dostojeństwie, kunszcie melodycznym, kontrapunktycznym i harmonicznym. Z wielką przyjemnością wysłuchałem nagrania w całości.

Marek Stefański (Akademia Muzyczna w Krakowie)

Z serca gratuluję tak udanej płyty. To cenny nabytek dla naszej rheinbergerowskiej dokumentacji. Życzę Panu wiele odwagi i wytrwałości
w badaniach dotyczących twórczości Rheinbergera oraz w następnych nagraniach jego muzyki. Z chęcią będę dokumentował kolejne Pańskie dzieła w naszym archiwum.

Rupert Tiefenthaler (Rheinberger-Archiv w Vaduz, Liechtenstein)

Przepięknie wydana płyta. Uważnie i z ciekawością przeczytałem wstęp. Pańskie wykonanie jest wspaniałe i potrafi wzruszyć, za co bardzo dziękuję.

Walery Kunac (Państwowa Szkoła Muzyczna w Kwidzynie)

Miałem przyjemność kupić płytę Piotra Michny pt. “Josef Gabriel Rheinberger. Dzieła organowe, cz. I”, wydaną nakładem wydawnictwa Ars Sonora. Dawno nie słyszałem tak dobrego wykonania muzyki tego kompozytora. Ponad siedemdziesiąt siedem minut muzyki perfekcyjnie wykonanej na wspaniałych, romantycznie brzmiących organach. Do tego dzięki Jakubowi Garbaczowi, organiście i utalentowanemu realizatorowi nagrania, mogłem z przyjemnością przenieść się do wnętrza kościoła, gdzie muzyka została zarejestrowana. Na uwagę zasługuje jeszcze wielka staranność, z jaką wydano płytę. Jest to 68-stronicowa książka wprowadzająca słuchacza w świat muzyki wielkiego kompozytora.

Piotr Goetzen (meloman)

Aż przyjemnie wziąć tę płytę do ręki. Zintegrowana z okładką, dwujęzyczna (polski i angielski) i okraszona pięknymi zdjęciami. To pierwsza
z zapowiadanej edycji wszystkich dzieł organowych Josefa Gabriela Rheinbergera. (…) Znajdujące się na płycie trzyczęściowe sonaty: op. 27, 65 i 88, przeplecione zostały dziesięcioma triami z op. 49, co w naturalny sposób urozmaiciło słuchanie. Uzupełniły je statecznie wykonane dzieła formy barokowej, polifonicznej: “Preludium c-moll”, “Canzonetta g-moll” oraz “Preludium i fuga c-moll”.

W sztuce wykonawczej organisty wyczuwa się predylekcję do epatowania gęstym, soczystym, mrocznym brzmieniem. Granie na bardzo długim oddechu, z pokaźnymi fazami w tej samej registracji oraz ścisłe utrzymywanie tego samego, raz obranego, nie za szybkiego tempa. Monumentalizuje to zarówno formę dzieła (sonaty), jak tym bardziej jego wykonanie. Z drugiej strony, wyraźne, a niekiedy skrajne podkreślanie kontrastów rejestrowych umożliwia ukazanie pełnego spektrum możliwości doskonale utrzymanego i brzmiącego instrumentu.

Bogusław Rottermund (“Jak w raju”, w periodyku “Twoja Muza”)

Spis utworów

I Sonata c-moll op. 27
1. Preludium (Grave)
2. Andante (Sostenuto)
3. Finał. Fuga (Alla breve)

4. Trio g-moll op. 49 nr 1 (Andante)
5. Trio C-dur op. 49 nr 2 (Moderato)
6. Trio a-moll op. 49 nr 3 (Adagio)

II Sonata As-dur op. 65
7. Grave — Allegro
8. Adagio espressivo
9. Finał. Fuga (Allegro)

10. Trio Des-dur op. 49 nr 4 (Allegretto, quasi Andantino)
11. Trio gis-moll op. 49 nr 5 (Con moto)
12. Trio Es-dur op. 49 nr 6 (Alla breve)
13. Trio A-dur op. 49 nr 7 (Andantino amabile)

III Sonata G-dur (Pastoralna) op. 88
14. Pastorale (Con moto)
15. Intermezzo (Andante con moto)
16. Fuga (Non troppo allegro)

17. Trio c-moll op. 49 nr 8 (Adagio non troppo)
18. Trio G-dur op. 49 nr 9 (Moderato)
19. Trio F-dur op. 49 nr 10 (Andante molto)

20. Preludium c-moll WoO 56

21. Canzonetta g-moll (Andantino amabile) WoO 77

Preludium i fuga c-moll/C-dur JWV 16
22. Preludium c-moll (Andantino)
23. Fuga C-dur (Allegro maestoso)

Czas łączny: 77:29

Do posłuchania

Zakup płytę

W sprzedaży internetowej dostępna na: www.ars-sonora.pl

Historia koncertów promocyjnych

 29 czerwca 2014 — bazylika p.w. św. Mikołaja w Gdańsku, godz. 14.00

6 lipca 2014 — kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Gdańsku, godz. 16.00

13 lipca 2014 — archikatedra p.w. św. Jakuba w Olsztynie, godz. 20.00

14 września 2014 — kościół farny p.w. św. Stanisława w Łańcucie, godz. 19.00

21 września 2014 — kościół p.w. św. Anny w Sztumie, godz. 18.45

26 października 2014 — bazylika p.w. Świętego Krzyża w Warszawie, godz. 17.00

26 października 2014 — kościół p.w. NMP Łaskawej w Warszawie, godz. 21.00

2 listopada — kościół p.w. św. Jana Bosko w Gdańsku, godz. 19.20

22 listopada 2014 — kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu, godz. 19.00